Vyhledávání

Kontakt

Věra Dolejší
Oldřichova 836/5
Liberec 3
46001

Věra 732 977 883

dolver@seznam.cz

--------------------------------------------------------------------------------------

Bobath koncept
 

Cílem rehabilitačního programu je co možná nejdokonalejší obnova posturálních, hybných a senzorických funkcí, potřebných ke zvládání návyků, běžného denního života, dále pak obnova duševní kompetence a sociální integrace. Jádrem tohoto programu jsou opatření směřující k normalizaci změněného svalového napětí, a také k obnově porušených stabilizačních a hybných mechanismů a k normalizaci porušené schopnosti přenosu vjemů resp. informací (  https://bobathcz.dictor.net/ )

 

 SPIRALDYNAMIK

Spiraldynamik® je koncept, který se zabývá držením a koordinací pohybového aparátu - jeho trojrozměrnou hybností. Spiraldynamik® využívá poznatků z anatomie, fyzikálních zákonů a vývoje lidského pohybového aparátu v průběhu evoluce, k správnému vedení pohybu - trojrozměrnému, dynamickému a systematickému.

Nejjednodušší odpověď zní: Spiraldynamik® je návod k použití pro vlastní tělo - inovativní pro terapii, trénink a denní činnosti. 
(www.spiraldynamik.cz)
 

Terapie Bazálními podprogramy - Fyzioterapeutický koncept podle Čápové

Jedná se o terapeutický koncept, který se opírá o vývojové aspekty, což znamená, že nabízí řešení na základě zjištěných zákonitostí v posturální ontogenezi. Ty jsou záležitostí centrálního řízení. Primárně vertikalizační proces posturální ontogeneze obsahuje drobné koordinační celky, tzv. bazální podprogramy (dále jen BPP). Ukazuje se, že tyto bazální podprogramy mají výrazný facilitační vliv při reedukaci motorických funkcí u pacientů s různými diagnózami a především také u pacientů s míšní lézí.(https://www.jarmila-capova.cz/terapeuticky-koncept-bbp/)

 

VOJTOVA METODA

Prostřednictvím terapie Vojtovou metodou - tzv. reflexní lokomocí, je možné vracet (směřovat) do funkce svaly, které člověk při svém pohybu nedokáže vědomě používat. Reflexní lokomoce aktivuje oslabené a nepoužívané svaly a umožnuje souhru protilehlých svalových skupin tzv. koaktivaci. Využívá k tomu vrozeného pohybového programu CNS, který je při poruše funkce blokován. Aktivace se provádí v modelech reflexní otáčení a reflexní plazení, drážděním spouštových zon. Oslovuje svalové skupiny a jejich řazení tak, aby nedocházelo k sekundárním změnám a nabízí CNS nové, kineziologicky ideální pohybové uspořádání. Jedinečná je v tom, že se s léčbou pohybového systému (při včasné diagnostice) může začít již v novorozeneckém období.

U dětí se terapii pod odborným vedením fyzioterapeuta učí rodiče a doma ji několikrát denně provádějí. Délka jedné cvičební jednotky se pohybuje kolem pěti až dvaceti minut, záleží na věku dítěte.

U dospělých jedinců s ICP je cílem terapie zmírnění obtíží a udržení stávajích pohybových funkcí. Obnova funkčních dovedností není, podle možností, vyloučena. Záleží na věku, typu postižení a vitalitě. Při lehčím onemocnění (např. vertebrogenní potíže) je možné obtíže minimalizovat. K vlastní terapii je zapotřebí druhé osoby, která je rovněž pro domácí vedení aktivace instruována fyzioterapeutem. Dávkování je zcela individuální.

Vojtova metoda je v České republice rozšířená a známá, ale přesto péče o dospělé pacienty je někdy a ambulancích nedostupná. Zaznívají nezasvěcené hlasy, i z řad odborné veřejnosti, že Vojtova metoda je jen pro děti. (https://www.vojtovaspolecnost.cz/vmetoda.php)